Participants for 6th Children of Asia

6th Children of Asia
July 5-17, 2016
Yakutsk, Sakha Republic RUSSIA

TEAM PHILIPPINES

ARCHERY:
Joseph Andajao – Recurve Individual and Mixed Team
Nicole Marie Tagle – Recurve Individual and Mixed team
Joann TabaƱag- Coach

ATHLETICS:
Veruel Verdadero – 100m,200m,400m BRONZE for 200m
Eduard Josh Buenavista – 3000m, 2k Steeple chase SILVER for 2k Steeple Chase
Samantha Gem Limos – 100m, 200m BRONZE for 100m
Aaliyah Ingram – 100m, 200m
Fernando Dagasdas – Accompanying coach

BOXING:
James Ian Solis – 46 kg
Criztian Pitt Laurente – 54kg GOLD

CHESS:
Chris Aldritz Pondoyo – Discipline- Standard
John Marvin Miciano – Discipline – Standard
Bea Mendoza – Discipline – Standard
Manilyn Cabungcag – Discipline – Standard
Romualdo Eduardo Noel Dumuk – Team Official

JUDO:
Sean Levyn Panganiban – 46 kg
Ryan Christian Benavidez – 50 kg
Vlessie Hisula -44kg
Faiza Jennina Asilum – 48kg
Marq Gabrielle Padilla – 52kg
Krizza Joy Amisola – 57kg
Evelyn Panganiban – Coach

TABLE TENNIS:
Jann Mari Nayre – Single/Mixed Double
Kyla Cielo Bernaldez – Single/Mixed Double
Johanne Remaneses – Coach

SWIMMING:
Rafael Barreto – 50,100,200 Freestyle/ 100m Butterfly
Camille Lauren Buico – 50 freestyle/100 Backstroke/ 100,200 Butterfly BRONZE for 200mButterfly
Samantha Therese Coronel – 50,100m freestyle/100m,200m Backstroke/100m Butterfly
Zoe Marie Hilario – 100m,200m Backstroke/200m Freestyle/200 IM/400 IM
Keanne Cedric Ting – 100,200m Backstroke/100m,200m,400m Freestyle/
Phillip Joaquin Santos – 400m, 1500m Freestyle/ 200m Butterfly/ 200 IM/400 IM
Maria Georgina Gandionco – Coach

TAEKWONDO:
Marco Antonio Rubio – 55kg
Beatrice Kassandra Gaerlan – 52kg BRONZE MEDAL
Abigail Faye Valdez – 44kg
Dindo Simpao – Coach

WRESTLING:
Diomel Hugo – 42kg
Sydney Sy – 67kg
Melchor Tumasis – Coach

TEAM OFFICIALS:
Romeo Magat – Chef De Mission
Celia Kiram – Deputy Chef De Mission
Gina Calaguas – Assistant to the CDM
Jennifer Catilo – HQ
Annie Ruiz – HQ
Judith Caringal – Media